ICOC MU4-20G240W2 is a certified USB4 Gen2 cable which can support power output up to 240W 5A and data transmission up to 20Gbps
Thanks to the internal E-mark chip, it provides the fastest current available and supports power delivery up to 240W; Suitable for powering and charging a USB-C™ electronic device from a wall charger, car charger or power bank
Plug and Play, no additional software required; Support 4K@60Hz video resolution
Thanks to the internal E-mark chip, the ICOC MU4-20G240W2 cable delivers the fastest current available and supports power delivery up to 240W.
Technical specifications
Supported standard: USB4 Gen2
20Gbps bandwidth
Supports 4K@60Hz video resolution
Power: 240W (48V/5A)
With internal E-Mark chip
Contact resistance: 3 ohm max.
Insulation resistance: DC 300V/10ms, 10M ohm (MIN)
Colour: white
Length: 2 meters
Connections
USB-C™ Male
USB-C™ Male
Box Contents
USB4 Gen2 USB-C™ male / male certified cable 2m
Connection type connection 1: Plug
Connection type connection 2: Plug
Number of poles connection 1: 24
Number of poles connection 2: 24
Speed: 20 Gbit/s
Type of connector connection 1: USB Type-C
Type of connector connection 2: USB Type-C
Tekniske egenskaber
Speed: 20 Gbit/s
Produktinformation til Techly USB4 Gen2 USB-C EPR cable 20G 240W certified 2m white
Technical specifications
Supported standard: USB4 Gen2
20Gbps bandwidth
Power: 240W (48V/5A)
With internal E-Mark chip
Contact resistance: 3 ohm max.