Tilbehør til din fiberoptiske kabelføring

Drag fordel af vores brede udvalg af lyslederkabler, fiber-pigtails, stikforbindere m.v.

Mand holder en rulle orangefarvet kabel, flere store kabeltromler i baggrunden.
Et stabilt netværk og hurtig dataoverførsel er afgørende for fremtidsorienterede virksomheders succes. Med vores fiberoptiske kabelprodukter af høj kvalitet kan du opnå en professionel og stabil IT-infrastruktur.
Du kan købe fiberoptiske kabler og over 3.300 fiberoptiske teknologiprodukter i vores online shop. Ud over fiberoptiske installationskabler og trunkkabler finder du også mange komponenter som fiberoptiske stik, jumperkabler, splejsningsbokse og alt andet, du skal bruge til at installere og vedligeholde et fiberoptisk netværk.
Som erfaren specialist i datanetværksteknologi tilbyder vi ikke kun færdigmonterede fiberoptiske kabler, men også individuelle specialløsninger. Det siger sig selv, at EFB Nordic er certificeret til montering af R&M E2000®-stik. For kundetilpassede produkter eller teknisk rådgivning, kontakt venligst din personlige kontaktperson.

Anmod om rådgivning Yderligere information
Filter
Vis færre filtre Vis flere filtre

Sorter efter

Art. nr. DK-O3623.2

Fiber pigtail SC UPC MM 50/125 OM3 2mtr

Art. nr. DK-819LC24OS2

MTP/MPO Cassette SM OS2 2xMPO to 24 LC ,Pol.A (1:1, 2;2) Blue/black
Number of connectors connection 1: 2
Number of connectors connection 2: 12
Number of fibres: 24

Art. nr. DK-819SC12OM3-X

MTP/MPO Cassette MM OM3 1xMTP to 12 SC ,Pol.C (1:2, 2;1) Turquise/black
Number of connectors connection 1: 1
Number of connectors connection 2: 12
Number of fibres: 12

Art. nr. DK-O3685.2

Fiber pigtail SC UPC MM 50/125 OM4 2mtr

Art. nr. DK-819SC12OM4-X

MTP/PMO Cassette MM OM4 1xMPO to 12 SC ,Pol.C (1:2, 2;1) Magenta/black
Number of connectors connection 1: 1
Number of connectors connection 2: 12
Number of fibres: 12

Art. nr. DK-819LC12OM4-X

MTP/PMO Cassette MM OM4 1xMPO to 12 LC ,Pol.C (1:2, 2;1) Magenta/black
Number of connectors connection 1: 1
Number of connectors connection 2: 6
Number of fibres: 12

Art. nr. DK-819LC24OM3

MTP/MPO Cassette MM OM3 2xMPO to 24 LC ,Pol A (1-1,2-2) Turquise/black
Number of connectors connection 1: 2
Number of connectors connection 2: 12
Number of fibres: 24

Art. nr. DK-12FTC45OM3.15

MTP/MPO Trunkcable 12 fiber MM OM3, 15m,Turquise, dobb.jacket OD=4,5mm
Length: 15
Number of fibres: 12

Art. nr. DK-12FTC45OS2.10

MTP/MPO Trunkcable 12 fiber SM OS2, 10m,Yellow, dobb.jacket OD=4,5mm
Length: 10
Number of fibres: 12

Art. nr. DK-819LC12OS2-X

MTP/MPO Cassette SM OS2 1xMPO to 12 LC ,Pol.C (1:2, 2:1) Blue/black
Number of connectors connection 1: 1
Number of connectors connection 2: 6
Number of fibres: 12

Art. nr. DK-12FTC45OM4.15

MTP/MPO Trunkcable 12 fiber MM OM4, 15m,Magenta, dobb.jacket OD=4,5mm
Length: 15
Number of fibres: 12

Art. nr. DK-O3323.2

Fiber pigtail SC UPC MM 50/125 OM2 2mtr

Art. nr. DK-819LC24OM4-X

MTP/MPO Cassette MM OM4 2xMPO to 24 LC ,Pol.C (1:2, 2:1) Magenta/black
Number of connectors connection 1: 2
Number of connectors connection 2: 12
Number of fibres: 24

Art. nr. DK-O1003.2

Fibre pigtail ST UPC SM 9/125 OS2 2mtr

Art. nr. DK-O3333.2

Fiber pigtail SC UPC MM 62,5/125 OM1 2mtr

Art. nr. DK-O3681.2

Fiber pigtail LC UPC MM 50/125 OM3 2mtr

Art. nr. L110023

One Clic Cleaner 2,5mm (SC), Fujikura
Model: Ferrule cleaner for E2000, SC, FC and ST plugs with 2.5 mm Ferrule

Art. nr. 19TUB S

19" FO Splicebox 1U wo Frontplate, black
Colour: schwarz schwarz

Art. nr. FP1N SC-S/LC-D/24-S

Frontplate for 1U 24 x SC-S / LC-D Black
Colour: -
Suitable for number of couplings/adapters: 12-24

Art. nr. DK-819SC12OS2

MTP/MPO Cassette SM OS2 1xMPO to 12 SC ,Pol.A (1:1, 2;2) Blue/black
Number of connectors connection 1: 1
Number of connectors connection 2: 12
Number of fibres: 12

Art. nr. URM LL48S

Vægboks Fiber optik,Maks. 48 fiber. incl. splidsekassetter

Art. nr. GLBX2

Fan Out box Heavy for 13-18mm Cable
Number of fibres: 24 Tubes

Art. nr. 8541-35/BAL

Splice Holder CTS12 f. 2 x 12 splices w. shrinktube

Art. nr. ORM5

Vægboks FO, til 12 fibre eller 4 SC adaptere,Plastboks IP54 lys grå
Colour: Light Grey





  • Glasfaser-Verkabelungssatz mit Patchpanel, Glasfaserkabeln, Steckern, Abisolierwerkzeug und Adaptern.

    Fiberoptiske kabler af høj kvalitet i flere versioner: Kabeltyper og deres anvendelser

  • Glasfaser-Verkabelungssatz mit Patchpanel, Glasfaserkabeln, Steckern, Abisolierwerkzeug und Adaptern.

    Fiberoptiske kabler af høj kvalitet i flere versioner: Kabeltyper og deres anvendelser

Fiberoptiske kabler af høj kvalitet i flere versioner

Glasfaser-Verkabelungssatz mit Patchpanel, Glasfaserkabeln, Steckern, Abisolierwerkzeug und Adaptern.
Glasfaserverkabelung in einem Wohngebiet. Links ist ein Haus, das mit einem Netzwerkverteiler verbunden ist. Rechts ist ein zweites Haus, dessen Inneres ein Büro mit einem vernetzten Computer zeigt.
EFB Nordic er din partner inden for datanetværk og struktureret kabling. En del af vores sortiment er fiberoptikshoppen, hvor du kan købe passende fiberoptiske kabler og kabeltyper fra et stort udvalg online. Singlemode-fiberoptiske kabler (SMF) med lav dæmpning til at bygge bro over lange afstande eller multimode-fiberoptiske kabler (MMF) med høj båndbredde og tilsvarende højere dæmpning til hurtig overførsel af store mængder data i lokale netværk og med korte forbindelser, f.eks. i datacentre, campus- eller virksomhedsnetværk: I onlinebutikken kan du nemt bestille indendørskabler, udendørskabler, universalkabler, formonterede kabler, patchkabler, fiberpigtails og jumperkabler samt specielle FTTx-kabler og trunkkabler i forskellige længder, som kabeltromler eller i metermål.
Ud over den nyeste state-of-the-art fiberoptiske teknologi finder du også ældre teknologier og fibertyper til vedligeholdelse af eksisterende installationer og netværk i vores online shop. Fra OM1- til OM5-fibre tilbyder vi alle kabeltyper og komponenter. Vores erfarne team af fiberoptiske eksperter vil med glæde hjælpe dig med at udvide og opdatere båndbredden i dit netværk. Hvis du har spørgsmål om kompatibilitet og installation, er du velkommen til at kontakte os!

Få rådgivning nu!



Et overblik over fiberkvaliteten

Vergleichsgrafik der Übertragungsraten und Reichweiten von Multimode- (OM1 bis OM5) und Singlemode- (OS1/OS2) Glasfaserkabeln.



Stik, koblinger og tilbehør: komponenter til et hurtigt og stabilt fiberoptisk netværk




Stik, koblinger og tilbehør

Som ekspert i fiberoptisk kabling tilbyder EFB-Elektronik dig en fiberoptisk butik, hvor du nemt kan bestille alle de dele og komponenter, du har brug for til fiberoptiske forbindelser samt udvidelse og vedligeholdelse af et fiberoptisk netværk online.

Alt fra en enkelt kilde og direkte fra producenten: Køb fiberoptiske kabler, de rigtige stik og koblinger, adaptere og kabelhåndteringsløsninger alt sammen på ét sted. Det giver os mulighed for at give dig detaljeret rådgivning og optimal support, når du køber. Ved hjælp af dit personlige kundenummer kan gentagne ordrer og efterfølgende tilpasninger udføres hurtigt og nemt. Leder du efter et bestemt produkt eller en bestemt model? Brug søgefunktionen, eller kontakt os. Vi finder den rigtige løsning til dit projekt.

Registrer dig nu
Vier Illustrationen zeigen die Vorteile von EFB-Elektronik: Eigene Lager in Deutschland, effiziente Produktzusammenstellung, Ansprechpartner mit Service, vielfältige Einkaufsmöglichkeiten.



Professionel installation og vedligeholdelse af fiberoptik med vores værktøj og udstyr

Med det rigtige værktøj og udstyr er det nemt og hurtigt at installere og vedligeholde fiberoptiske netværk. Hos EFB Nordic kan du købe splejse- og måleudstyr, rengøringsmaterialer og værktøj enkeltvis eller i praktiske og fornuftigt sammensatte sæt. Fra basisudstyr til specialværktøj finder du de rigtige instrumenter og materialer til behandling og installation af fiberoptiske kabler og netværk i vores fiberoptikbutik.



Professionel installation og vedligeholdelse

Med det rigtige værktøj og udstyr er det nemt og hurtigt at installere og vedligeholde fiberoptiske netværk. Hos EFB Nordic kan du købe splejse- og måleudstyr, rengøringsmaterialer og værktøj enkeltvis eller i praktiske og fornuftigt sammensatte sæt. Fra basisudstyr til specialværktøj finder du de rigtige instrumenter og materialer til behandling og installation af fiberoptiske kabler og netværk i vores fiberoptikbutik.
Nahaufnahme einer Person, die ein Glasfaserkabel mit einem Reinigungswerkzeug reinigt, im Hintergrund weitere Glasfaserkabel und ein Adapter.
Nahaufnahme einer Hand, die ein Glasfaserkabel in ein Patchpanel mit nummerierten Anschlüssen einsteckt.
Person bearbeitet Glasfaserkabel mit Abisolierwerkzeug.



Køb fiberoptiske kabler fra eksperterne i fiberoptisk teknologi, EFB Nordic

EFB Nordic er en af de førende producenter af fiberoptisk teknologi og arbejder tæt sammen med partnere fra installationsbranchen, special- og engroshandelen og industrien for at gøre projekter i den fiberoptiske sektor mulige. Vores ydelser rækker langt ud over salg af fiberoptiske kabler og fiberoptiske komponenter. Ingeniørerne hos EFB-Elektronik understøtter planlægning og konfiguration af fiberoptiske netværk og struktureret kabling. Vi rådgiver gerne dig og dit team om individuelle løsninger og skræddersyede produkter eller videregiver vores ekspertise og knowhow til dig på kurser og seminarer. Kontakt os når som helst, hvis du har spørgsmål om vores produkter og tjenester!
EFB-Elektronik Mitarbeiter sichten Musterprodukte und diskutieren darüber
Glasfaser Verlegekabel
Spleißboxen
Glasfaser Verlegekabel
Spleißboxen
Glasfaser Verlegekabel
Spleißboxen



Ofte stillede spørgsmål

Fiberoptiske kabler indeholder en eller flere optiske fibre i deres kerne, som overfører data med lyssignaler og derfor opnår høje hastigheder og rækkevidder i datatransmission. De bruges inden for telekommunikation, til internetforbindelser, intranet og i datacentre.
Omkostningerne ved et fiberoptisk netværk eller en udvidelse afhænger af typen af kabel og fiber, længden og antallet af nødvendige fiberoptiske kabler samt stik og tilbehør. Samlet set er omkostningerne lidt højere end for kobberkabler, men fiberoptiske kabler giver fordele med hensyn til hastighed, kapacitet, pålidelighed og bæredygtighed og har en positiv indvirkning på din virksomheds CO2-fodaftryk.
Sammenlignet med kobber er fiberoptiske kabler næsten ikke eller slet ikke modtagelige for elektromagnetisk interferens, rust, oxidering eller andre miljøfaktorer. Når de er korrekt installeret og vedligeholdt, har fiberoptiske kabler en meget lang levetid, der anslås til 25 til 30 år eller endnu længere.
Hos EFB Nordickan du købe fiberoptiske kabler uden stik i metermål og selv bestemme den nøjagtige længde. Du kan købe færdigmonterede installationskabler og jumpere med en længde på 1 meter eller i 10-metersintervaller op til 200 meter. Pigtails har en standardlængde på 2 meter hos EFB-Elektronik.